Kury część 2 – wybieg dla kur

Jak wcześniej wyliczyliśmy potrzebujemy 600m2 wybiegu. Oczywiście będziemy dążyć aby wykonać go stosunkowo tanio. Ponieważ w naszej okolicy znajdują się lisie nory jest bardzo prawdopodobne, że będą chciały zagościć na naszym wybiegu małe rude czworonogi. Wszystkie wersje ogrodzeń nad którymi się zastanawialiśmy oparte były o leśną siatkę. Za podmurówkę przyjmowaliśmy wersje z bloczkami i płytami betonowymi, stare cegły i z zakopaniem części siatki w ziemi. Po analizie kosztów i robocizny wybraliśmy ostatnią wersję i tak właśnie zrealizowaliśmy nasz wybieg dla kur.

1. „Podmurówka”

Zamiast podmurówki będziemy zakopywać część montowanej siatki. W związku z tym najpierw kopiemy wzdłuż ogrodzenia rowek na ok. 40cm głębokości i przechodzimy do wstawiana słupków.

2. Słupki

Przygotowaliśmy ok 160 słupków o długości 2,5m każdy. Grubość miały różną od kilku centymetrów do kilkunastu. W słupki poniżej 7cm średnicy ciężko wbija się skoble montażowe i gibają się podczas montażu siatki. Po jej zamontowaniu nawet słupki o średnicy 4cm w górnej ich części stoją dość stabilnie. Z uwagi na brak zasobów ludzkich i goniący czas słupki nie zostały niczym zabezpieczone lecz mamy nadzieję że po pierwszym roku się nie rozpadną. Do ziemi wpuszczamy 60cm słupka i na powierzchni pozostaje 190cm. W ziemi wierciliśmy otwór świdrem ok. 12cm średnicy. Gdyby świder był z 5cm mniejszy byłoby mniej pracy przy zasypywaniu i większości przypadków słupki zostały by wbite w wywiercony otwór.

3. Siatka

Wykombinowaliśmy sobie aby siatka składała się z dwóch części: górnej i dolnej. Do tego celu zakupiliśmy siatkę o wysokości 120cm z następującym rozstawem oczek:

Wybieg dla kur

Pierwszą część założyliśmy do góry nogami, tak aby duże oczka zostały zakopane w ziemi a na powierzchni pozostały jedynie te o wysokości 5cm. Drugą montujemy normalnie dużymi oczkami do góry, robiąc jednocześnie małą zakładkę. Miejsce połączenia siatek można szczepić zwykłymi paskami (trytytkami).

4. Brama

Akurat w naszym przypadku potrzebna była brama. Zrobiona została z łat drewnianych 4×5 i tej samej siatki leśnej co powyżej.

5. Wnioski

Dla zielononóżek siatka o wysokości 190cm nie robi żadnego wrażenia. Jeśli tylko mają ochotę przelatują ją bez żadnego problemu. Wbrew oczekiwaniom górną część siatki montowało się łatwiej niż dolną. W związku z nierównościami terenu i różną głębokością wykopanego rowka dolna siatka różnie się układała. Górną wieszaliśmy na słupkach i pozostawało jedynie lekkie naciągniecie i przybicie do słupków.

1 Komentarz:

  1. Dawno nie trafiłam na takie rzeczy, fajnie się czyta i w ogóle częściej i
    więcej proszę, bo czasu się tutaj zdecydowanie nie traci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *