Olej dziurawcowy

Aby przygotować olej dziurawcowy nie muszę wyruszać na długą wyprawę, gdyż dobry materiał rośnie bardzo blisko i generalnie jest dość popularnym zielskiem na okolicznych polach. Zanim się zorientowałem, że dziurawiec to dziurawiec zakupiłem nawet nasiona (choć jeszcze niewysiane).

Z zebranego surowca można zrobić wiele ciekawych produktów. W tym roku mamy już ususzony, intrakt i olej.

Olej dziurawcowy (macerat) jest dość prosty w przygotowaniu i niezbyt czasochłonny. Cała operacja sprowadza się do następujących zadań:

  • Zawołać psa
  • Iść na spacer
  • Zebrać świeże kwiaty dziurawca
  • Wrócić do domu
  • Dać psu wody jak się nie napił w strumyku
  • Przygotowane kwiaty skropić spirytusem
  • Na koniec zalać ciepłym olejem lub oliwą.

Po kilku tygodniach mamy gotowy produkt, olej który nabrał czerwonej barwy. W tym roku już po dziurawcu, ale w przyszłym jak najbardziej polecam wykonanie takiego maceratu.

Na stronach Dr Różańskiego można wyczytać o takim oleju że:

Olej dziurawcowy działa przeciwzapalnie na skórę, antyseptycznie i gojąco. Przyśpiesza gojenie ran. Niestety zwiększa też wrażliwość na promienie słoneczne, dlatego trzeba zachować odpowiednią ostrożność. Podany doustnie wybitnie wzmaga wydzielanie żółci. Pobudza przemianę materii, znosi stany znużenia i depresji. Poprawia wydajność intelektualną. Można go zażywać równocześnie z miłorzębem, yerba mate, kwasem glutaminowym, surowcami koffeinowymi i arniką.  Łagodzi objawy trądziku. Jest wskazany przy zmęczeniu w przebiegu chorób zakaźnych i w okresie rekonwalescencji. Olej dziurawcowy można zażywać po 1-2 łyżeczki dziennie. Efekty zażywania są widoczne po około 2-3 tygodniach.

Olej dziurawcowy obniża dodatkowo poziom cholesterolu i cukru we krwi.

W leczeniu chorób skóry (odleżyny, liszaje, łuszczyca, oparzenia, owrzodzenia) można go mieszać z tranem, olejem rokitnikowym, wyciągiem olejowym z żywokostu lub pokrzywy.

 

Nasz olej w wersji na oliwie lub oleju dostępny całkowicie bez nakładu finansowego w Dzielniku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *