Skrzynia – permakultura

Na początku tego roku pierwszy raz spotkaliśmy się z pojęciem PERMAKULTURA. Od samego początku ta idea bardzo nam się spodobała. Śmiem twierdzić, iż to ona zapoczątkowała w nas „chęć”, chęć do działania czy chęć do myślenia innymi kategoriami. Ta chęć spowodowała, że wykonywana praca jest przyjemna, nie męczy, daje dużo radości. Radość pojawiła się z pierwszymi sukcesami, do których zaliczamy uprawę roślin w skrzyni.

Od dłuższego już czasu ubolewaliśmy z powodu braku ogródka. Większość posadzonych drzewek i krzaczków „zdychało” w ciągu roku, dwóch lub nic nie rosły. Pięć lat temu wsadziliśmy sadzonkę kasztana, który do dnia dzisiejszego urósł może 10cm i wyrosło mu z 6 liści. Cały czas obwiniamy zaistniałą sytuacją nasze psy, które wszystko podlewają a i dodatkowo ziemia najwyższych lotów nie jest.

Wspomniana skrzynia okazała się idealnym rozwiązaniem, aby psiaki nie obsikiwały roślinek. Nasza praca nie poszła na marne i skrzynia obrodziła, można wręcz powiedzieć że zarosła warzywami i ziołami. Jej wykonanie oraz wybór roślin do uprawy było tak trochę na wariata ale wyszło całkiem dobrze. Pod skrzynią ułożony został karton, następnie suche gałęzie, słoma, obornik kurzy, słoma i na samym wierzchu ziemia (oczywiście na koniec ściółka).

A oto i kilka fotek pokazujących jak wygląda zawartość naszej skrzyni:

rok 2015

 

rok 2016

 

2 Comments:

  1. Ciekawa strona, trafilem tu przypadkowo, ale od dzis bede wpadal czesciej, pozdro

    • Czas czas czas, jak widać nie było kiedy aktualizować strony ale i z drugiej strony w zimę nie wiele się działo. Teraz słońce ruszyło więc mam nadzieje że i my razem z nim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *