Żywokost – cudowna maść

W zeszłym roku (listopad 2015) wpadliśmy na info o żywokoście i cudownej maści z niego tworzonej. Mówi się, że maść przyspiesza gojenie ran i zrastanie kości, regeneruje i odżywia. Leczy stany zapalne, reumatyczne i gośćcowe, stosowana po urazach, przy kłopotach ze stawami i problemach skórnych, na żylaki, owrzodzenia, hemoroidy, likwiduje popękane naczynka i wiele wiele innych dobroci.

Oczywiście zaraz poleciało zamówienie i Piotr Wiechu dostarczył nam dwa słoiczki maści oraz kłącza. Przez minione kilka miesięcy używaliśmy kilkukrotnie maści na ból kolana. Ponieważ nie były to bóle długotrwałe, nie można w 100% stwierdzić, że to właśnie maść pomogła, ale jedno jest pewne, że ból faktycznie mijał.

No a kłącza, były chyba 4 sztuki. Niestety nikt nie pamięta, w których miejscach na polu zostały posadzone. Z uwagi na grasujące dziki, kłącza zostały posadzone w kilku miejscach z nadzieją, że chociaż jedna roślina przeżyje.

W dniu wczorajszym poszukując śladu żywokostowego życia na polu, ku wielkiej naszej radości odnaleziona został jedna roślina. Teraz obserwując tą jedna może łatwiej będzie znaleźć na wzór i podobieństwo kolejne.

Wracając do właściwości żywokostu trzeba zdawać sobie sprawę, iż powoli jego stosowanie jest zakazywane z uwagi na posiadane alkaloidy. Jak na razie powstały zakazy do stosowania wewnętrznego, ale kto wie, co będzie dalej. Jeżeli chodzi o stosowanie zewnętrzne na temat wspomnianej maści można poczytać np. tu http://ziolowawyspa.pl/masc-zywokostowa/.

Są oczywiście znawcy tematu jak linkowany już kilkukrotnie na naszej stronie Dr Różański, który ubolewa nad wycofaniem syropu z żywokostu. Według doktora ilość wspomnianych alkaloidów pirolizydynowych w żywokoście jest tyle co „kot napłakał”.  Syrop ten był stosowany przy nieżycie gardła, suchym kaszlu, zapaleniu oskrzeli i tak dalej. Szczegóły na stronie http://rozanski.li/769/symphytum-zywokost/.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *